Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Andrychów

Andrychów: badania na zakonnicach wskazówką do pokonania Alzheimera

1.03.2013, Kluby zdrowia

Receptą na zachowanie sprawnego umysłu przez długie lata jest pogoda ducha. Taki wniosek płynie z ostatniego spotkania Klubu Zdrowia w Andrychowie, na którym poznaliśmy wyniki ciekawego eksperymentu przeprowadzonego na grupie zakonnic.

20 lutego podczas zajęć klubu prowadzonego przez andrychowską filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) prelegent Adam Miarka przestawił wyniki długoletniego i przełomowego badania nad procesem starzenia i chorobą Alzheimera. Eksperyment od 1986 r. prowadził amerykański naukowiec, dr David Snowdon, na grupie zakonnic, z których większość była nauczycielkami.

Jak przyznał autor badania w jednym z wywiadów, siostry zakonne, z którymi współpracował, obaliły wszystkie jego stereotypy na temat tego, jak zachowują się 80-letnie czy 90-letnie osoby. Większość z nich zachowała ponadprzeciętną sprawność fizyczną i umysłową pomimo podeszłego wieku. Niektóre jednak wykazywały objawy choroby Alzheimera, będąc we względnie młodym wieku.

Kluczem do zrozumienia, dlaczego tak się działo, były zapiski autobiograficzne i pamiętniki zakonnic. Większość sióstr, których zapiski były bogate w treść, z dużym ładunkiem pozytywnych emocji, zachowały sprawny umysł i nie zapadały na chorobę Alzheimera, pomimo charakterystycznych dla tej choroby zmian patologicznych w mózgu, stwierdzonych po ich śmierci. Z kolei te siostry, których zapiski były ubogie w treść i zawierały duży ładunek negatywnych emocji, miały znacznie większą zapadalność na chorobę Alzheimera.

Wyniki badania pokazały, że prowadząc pełne znaczenia, aktywne fizycznie i intelektualnie życie, okazując chętnie bezinteresowną pomoc, żyjąc w pozytywnych relacjach międzyludzkich, mając wiele ciekawych i bogatych przeżyć, które warto pamiętać i nimi się dzielić, sprawiamy, że nasz organizm, a w szczególności umysł, zachowuje przez długie lata wysoką sprawność.

– Największe wrażenie zrobiły na mnie pasja i radość, z jaką siostry bezinteresownie służyły innym, dzięki czemu zachowały tak doskonały stan zdrowia ciała i umysłu. Z wartości tych każdy z nas może czerpać inspirację – mówi Adam Miarka, kierownik Klubu Zdrowia w Andrychowie.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem uczestników. Kolejne zajęcia andrychowskiego klubu zdrowia odbędą się 20 marca.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Czytaj więcej o pomocy zdrowotnej.

Tekst: Justyna Libera

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Andrychów
ul. 27 Stycznia 1
34-120 Andrychów

Nr konta bankowego:
05 2030 0045 1110 0000 0293 4750

Kierownik: Adam Miarka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 885 404 944

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij