Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Andrychów

Andrychów: kości jak u maratończyka

15.05.2012, Kluby zdrowia

Andrychowski klub zdrowia prowadzony przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) zaprasza co miesiąc na ciekawe spotkania. W maju w klubie gościł Stanisław Kubica, specjalista masażu, który opowiedział o tym, jak osoby zagrożone osteoporozą mogą wzmocnić swoje kości.

Osteoporoza to problem, który dotyka 30% kobiet i 8% mężczyzn po 50. roku życia. Warto więc odpowiednio wcześnie pomyśleć o profilaktyce, by na stare lata nie cierpieć z powodu zbyt częstych złamań spowodowanych tzw. zrzeszotnieniem kości (osteoporozą), czyli ubytkiem masy kostnej.

Prelegent opowiadał o różnych sposobach zapewnienia organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. W tym celu można np. spożywać maślankę, kefir, czy nawet, jak wykazały pewne badania naukowe, suszone śliwki. Stanisław Kubica mówił też o tym, jak poprawić wchłanianie wapnia przez organizm – jest ono uzależnione od obecności w ciele witamin C i D3.

Kluczową rolę dla utrzymania prawidłowej struktury kości i zachowania ich wytrzymałości ma także aktywność fizyczna, która zmusza kości do tego, by były mocne. Prelegent podawał przykład maratończyków, którzy mają wyjątkowo mocne kości. Jednak już nawet umiarkowana aktywność fizyczna, dostosowana do naszych możliwości, może pomóc w obniżeniu ryzyka osteoporozy. Stanisław Kubica podał przykłady konkretnych ćwiczeń, m.in. wzmacniających ręce.  

– Jaka szkoda, że dowiedziałam się tylu ważnych i ciekawych rzeczy na ten temat dopiero teraz! – mówi jedna z uczestniczek. 

To pokazuje, jak ważna jest profilaktyka i promowanie postaw służących prowadzeniu zdrowego życia. Spotkania Klubu Zdrowia w Andrychowie są bezpłatne i odbywają się w Miejskim Domu Kultury.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

(aw)    

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Andrychów
ul. 27 Stycznia 1
34-120 Andrychów

Nr konta bankowego:
05 2030 0045 1110 0000 0293 4750

Kierownik: Adam Miarka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 885 404 944

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij