Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Andrychów

Andrychów: postępy medycyny a leczenie chorób serca

6.04.2012, Kluby zdrowia

5 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyło się drugie już spotkanie klubu zdrowia prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). W ciekawym wykładzie lekarz medycyny Helena Żurek opowiedziała na temat postępów w wiedzy o układzie krwionośnym człowieka od czasów Hipokratesa aż po współczesność. 

Dziś może nas dziwić to, jak bardzo błędne poglądy na temat funkcjonowania serca były rozpowszechnione jeszcze względnie niedawno. Wykład w andrychowskim klubie pokazał,  jak wiele zawdzięczamy osobom, które podejmowały się trudnych i często niebezpiecznych doświadczeń, by zrozumieć lepiej funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

– Szczególnie zaciekawił mnie przykład młodego lekarza, Wernera Forssmanna, który wykonał na sobie samym operację wprowadzenia cewnika do własnego serca, ryzykując życie – mówi obecny na wykładzie Adam Miarka, kierownik filii ChSCh w Andrychowie – Za swój wyczyn został zwolniony z pracy z powodu naruszenia regulaminu szpitala, ale szereg lat później doceniono jego zasługi i poświęcenie, przyznając mu nagrodę Nobla.

Inny niezwykły przypadek to historia człowieka, który zgodził się na eksperymenty z wszczepieniem mu rozrusznika serca. Ponieważ pierwsze modele miały szereg wad i krótko pracowały, w efekcie wszczepiano mu aż 23 wersje rozrusznika! Pacjent przetrwał te wszystkie zabiegi (!) i dożył sędziwego wieku.

– Wzruszyła mnie odwaga i poświęcenie ojca, który ryzykował własne życie, by ratować córkę – opowiada kolejny uczestnik spotkania. – Jest to historia z czasów, gdy nie było jeszcze sztucznego serca, do którego można podłączyć pacjenta dla przeprowadzenia operacji na zatrzymanym sercu. Ojciec dziecka, które wymagało takiej operacji, zgodził się, by układ krwionośny córki podłączyć do jego układu krwionośnego i jego serce pompowało krew do organizmu córki na czas operacji, która uratowała jej życie.

Choć postępy w medycynie związane z nowoczesnymi metodami leczenia chorób serca mogą budzić podziw, mają one także ciemną stronę. Wiążą się bowiem z olbrzymimi kosztami. Leczenie niejednokrotnie wywołuje też skutki uboczne. Prelegentka podkreśliła, że wielu skomplikowanych terapii czy operacji można uniknąć, wprowadzając proste zmiany w swoim stylu życia, m.in. stosując regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiednią dietę.

Na koniec Helena Żurek odpowiadała na pytania uczestników i zachęcała do spożywania owsianki, mówiąc o jej zaletach. 

Kolejne spotkanie w Klubie Zdrowia w Andrychowie już za miesiąc. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Andrychów
ul. 27 Stycznia 1
34-120 Andrychów

Nr konta bankowego:
05 2030 0045 1110 0000 0293 4750

Kierownik: Adam Miarka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 885 404 944

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij