Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Andrychów

Andrychów: to takie proste

24.09.2012, Kluby zdrowia

Popołudniowy spacer na świeżym powietrzu w towarzystwie bliskiej, zaufanej osoby. Zwykła sprawa. Jednak ta prosta aktywność – wedle ostatniego spotkania Klubu Zdrowia w Andrychowie – jest realizacją aż trzech z ośmiu zasad zdrowego stylu życia. Spotkanie klubu prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) odbyło się 20 września w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie.        

Prelegent omawiał osiem zasad zdrowego życia promowanych od końca lat 70. przez Centrum Zdrowia i Edukacji Weimar w USA. Zasady te to zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, woda, umiarkowane korzystanie ze światła słonecznego, wstrzemięźliwość (umiar), świeże powietrze, odpoczynek oraz zaufanie.

- Wykładowca zwrócił uwagę na to, że stan naszego zdrowia w bardzo dużej mierze zależy od naszych wyborów i naszego stylu życia – mówi pani Karina, jedna z uczestniczek. - Każdy z nas może rozpocząć od nowa troskę o swoje zdrowie.

Jak się okazuje, wiele z zasad zdrowia to uniwersalne potrzeby żywych organizmów, zarówno roślin, zwierząt jak i ludzi.

- Zwierzęta w zoo często tracą wrodzone instynkty i nawet chęć do posiadania potomstwa czy opiekowania się nim, ponieważ ich warunki życia odbiegają od tych, które miałyby w środowisku naturalnym, zwłaszcza w zakresie aktywności fizycznej i korzystania z ruchu na nieograniczonej, wolnej przestrzeni – przekonuje Adam Miarka, kierownik Klubu Zdrowia w Andrychowie. - Pokazuje to, jak stan naszego zdrowia jest zależny od warunków, które stwarzamy naszemu organizmowi.

Co ważne, łączne stosowanie różnych zasad zdrowia wzmaga oddziaływanie każdego poszczególnego czynnika. Na przykład aktywność fizyczna poprawia przemianę materii i sprawia że organizm lepiej przyswaja zdrowe pożywienie, którego mu dostarczamy. Ćwiczenia na słońcu i świeżym powietrzu są o wiele bardziej wartościowe niż w zamkniętym pomieszczeniu itd. 
         
Na koniec spotkania pokreślone zostało, że jako ludzie nie składamy się tylko z mięśni i kości, ale mamy też duchową naturę i potrzeby, w tym potrzebę posiadania więzi społecznych, przeżywania miłości, doświadczania piękna. Mamy też potrzebę kontaktu z Istotą, która jest ponad nami. Jak wskazują badania, ludzie wierzący generalnie żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem i szybciej wracają do zdrowia w przypadku choroby. Jest to przykład pozytywnego wpływu zaufania, które jest jedną z ośmiu prezentowanych zasad zdrowia.

Na kolejnym spotkaniu klubu, w paździeniku promotor zdrowia, pani Renata Olma będzie mówić na temat Krok ku lepszemu samopoczuciu.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Foto: archiwum Klubu Zdrowia w Andrychowie

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Andrychów
ul. 27 Stycznia 1
34-120 Andrychów

Nr konta bankowego:
05 2030 0045 1110 0000 0293 4750

Kierownik: Adam Miarka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 885 404 944

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij